A kutatói azonosítók lényege, hogy képesek összegyűjteni egy szerző egy adott adatbázison belüli publikációt, vagy összekötni a különböző adatbázisokban szereplő profilokat.
Magyar viszonylatban az MTMT szolgál egy-egy szerző publikációinak nyilvántartására, azonban nemzetközi viszonylatban egyéb azonosítók is léteznek, amelyek mindegyike hozzájárul ahhoz, hogy a szerző és publikációi, valamint az egyetemünk nemzetközileg jobban láthatóvá váljanak.
A különböző azonosítókat rögzíteni lehet az MTMT-ben a szerző adatlapján, így onnan egy kattintással megtekinthető, hogy melyik adatbázis indexálja a szerző publikációit, illetve a Scopus és WoS adatbázis esetében nyomon követhető a hivatkozások egy része is.
ORCID – Open Researcher and Contributor ID
Az ORCID 2012-ben indult azzal a céllal, hogy az azonos publikálói nevek, a névváltozatok, és a hozzájuk kapcsolódó tudományos művek rendszerét átláthatóbbá tegye.
A rövid regisztráció után a kutatók egy 16 számjegyből álló egyedi és nemzetközileg elfogadott azonosítót kapnak. Létrejön egy szerzői adatlap is, ahol össze lehet gyűjteni a névvariációkat, jelenlegi és korábbi munkahelyeket, kutatócsoportokban való részvételeket és publikációkat. Azon közlemények, amelyek DOI-val jelennek meg, és feltüntetik rajta a szerző ORCID azonosítóját, automatikusan megjelennek az adatlapon. A korábban megjelent, illetve az automatikusan be nem kerülő publikációkat lehetőség van kézzel vagy MTMT-ből való importtal rögzíteni.
Nagy előnye, hogy nem egy adatbázison belül azonosítja a szerzőket, hanem adatbázisokon átível: ha más adatbázisban is létrehozásra kerül a szerzői profil, azt össze lehet kapcsolni az ORCID-val, így ott is megjelenik ez az azonosító, így egy kattintással el lehet jutni a teljes életműhöz.
Az ORCID azonosító az MTMT profilhoz is hozzárendelhető, aztán pedig az intézményi repozitóriumba is átkerül a dokumentum átemelésekor.
ROR – Research Organization Registry
Pázmány Péter Katolikus Egyetem ROR azonosító: https://ror.org/05v9kya57
A ROR egy széles körben elterjedt intézményazonosító, amely segítséget nyújt a hasonló névvel rendelkező intézmények megkülönböztetésében, és egyértelművé teszi az affiliációk meghatározását.
A ROR elsődleges célja az „affiliációs felhasználási eset” kezelése, ami azt jelenti, hogy azonosítani kell, hogy mely szervezetek milyen kutatási eredményekhez kapcsolódnak.
Az affiliáció a kutató és a kutatókkal kapcsolatban álló szervezet közötti bármilyen formális kapcsolat jelölése, beleértve, de nem kizárólagosan a munkáltatót, a finanszírozót vagy a kiadót. Ezért az egyik legfontosabb kritérium, amely alapján eldöntjük, hogy egy szervezetet felveszünk-e a ROR-ba, az, hogy a kutatók a meglévő közzétett kutatási eredményekben affiliációként feltüntetik-e ezt a szervezetet.